اسکی فضایی, اموزشی, مقالات

فواید و مزیت های دستگاه الپتیکال چیست؟

با وجود صدها دستگاه هوازی، کمتر باشگاه بدنسازی وجود دارد که دستگاه الپتیکال را نداشته باشد. علت محبوبیت این دستگاه به خاطر وجود مزیت هایی است که نسبت به سایر دستگاه های بدنسازی دارد، که در ادامه به فواید الپتیکال اشاره می کنیم.

فواید کلی الپتیکال بر روح و جسم افراد

الپتیکال مانند دویدن باعث افزایش استقامت بدن،بهبودی فعالیت های قلبی و تقویت عضلات پا میشود؛در نتیجه شرایط بدنی را تقویت می کند. بنابراین فرد چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی احساس بهتری دارد.

 دستگاه الپتیکال نسبت به دوچرخه ورزشی کالری بیشتری را میسوزاند و فشار کمتری را به عضلات بدن وارد می کند.

الپتیکال و ورزش های هوازی

  با الپتیکال می توانید هم تمرینات کاردیو با حالت ثابت و هم تمرینات حرکتی با شدت بالا را انجام دهید. این دستگاه از تنوع کاری زیادی برخوردار است و همین مساله  باعث شده تا کاربرد های زیادی در حوزه بدنسازی و ورزش داشته باشد.

تاثیر الپیتکال بر روی عضلات و کالری سوزی آن 

دستگاه الپتیکال عضلات همسترینگ، چهار سر، باسن و بسیاری از عضلات پایین تنه را تقویت میکند؛ همچنین بر روی قسمت های بالا تنه تاثیر گذار است که یکی از برتری های الپتیکال نسبت به تردمیل می باشد، پس با الپتیکال میتوان تمرین کامل تری برای کل بدن انجام داد و تمامی عضلات بدن را تحت تاثیر قرار داد.

 افراد بیشتر از دستگاه الپتیکال برای کاهش وزن و تناسب اندام استفاده می کنند. بسته به شرایط بدنی هر فرد کالری سوزی متفاوت است اما به طور کلی هر 30 دقیقه فعالیت بر روی اپتیکال حدود 270 تا 400 کالری می سوزد که این میزان بسیار قابل توجهی می باشد. بنابراین فرد میتواند با تمرین های منظم و اصولی وزن خود را کاهش دهد و به تناسب اندام برسد.

 

مدت زمان تمرین

میزان کالری مصرفی
30 دقیقه

270 تا 400 کالری

خواص و فواید درمانی الپتیکال

 ورزش می تواند یکی از روش هایی باشد که برای درمان دردها و بیماری های مختلف به سراغ آن بروید. الپتیکال نیز فواید درمانی مختلفی دارد که در ادامه به بررسی این فواید می پردازیم. 

الپتیکال برای درمان چند بیماری بسیار کاربردی است که عبارت اند از:

  • آتروز
  • سیاتیک
  • کمردرد
  • درد مفاصل
  • تقویت ماهیچه های ضعیف
  • فشار خون
  • افزایش ظرفیت قلبی و عروقی
  • از بین بردن التهابات مزمن 

تاثیر الپتیکال بر سیاتیک

 برای درمان سیاتیک باید از تمریناتی استفاده کرد که کاردیوی سبک و بدون ضربه باشد. دستگاه الپتیکال گزینه مناسبی برای درمان سیاتیک می باشد.

تاثیر الپتیکال بر کمر درد

  باید بدانید که دستگاه الپتیکال برای درمان کمر درد بسیار کاربردی و مفید است زیرا این دستگاه فشار بسیار کمی به کمر و سایر مفاصل وارد می کند. پس فرد با تمرین های سبک و مناسب برای کمر می تواند به درد خود پایان دهد.

الپتیکال و ارتروز

الپتیکال از آنجایی که دستگاهی کم ضربه است و فشار زیادی بر بدن وارد نمی کند جایگزین خوبی برای تحرک افرادی است که به دلیل آرتروز و درد مفاصل توان پیاده روی یا دویدن ندارند.

الپتیکال و فشار خون

از آنجایی که دستگاه الپتیکال بر سلامت قلب و وزن بدن تاثیر می گذارد، نا خود آگاه فشار خون بدن را هم کنترل می کند، پس این دستگاه برای افرادی که فشار خون بالایی دارند کاربردی است.

   دستگاه الپتیکال از آنجایی که تمامی عضلات بالا تنه و پایین تنه را درگیر می کند، در بهبودی گردش خون نیز تاثیر گذار است. در پی افزایش خون رسانی بدن، مشکلات وریدی، لخته شدن خون و ترومبوز عمیق خون به حداقل خود میرسد و به سلامتی فرد کمک شایانی می کند.

 الپتیکال استقامت بدنی را افزایش می دهد

هنگام کار کردن با الپتیکال قلب و ریه ها فعال تر می شوند تا بتوانند به قسمت های بالا تنه اکسیژن رسانی کنند، بنابراین با تمرینات منظم و روزانه میتوان سطح استقامت بدن را افزایش داد.

دستگاه الپتیکال در افزایش ظرفیت تنفس بدن نقش بسزایی دارد. نکته مهم این است که دستگاه بر افزایش حجم ریه ها تاثیری ندارد اما باعث میشود که در تمرین ها با کمبود اکسیژن و تنگی نفس مواجه نشوید. این افزایش ظرفیت با تمرین ها پی در پی و منظم شکل میگیرد.

الپتیکال و پوکی استقامت

   مربی های بدنسازی برای تمرین های مربوط به تحمل وزن از دستگاه الپتیکال کمک میگیرند. تمرین های تحمل وزن برای جلوگیری از پوکی استخوان پیشنهاد می شود. پس با تمرین بر روی الپتیکال میتوان از پوکی استخوان در امان ماند.

 دستگاه الپتیکال برای درمان التهاب های سیستمیک موضعی بسیار موثر است. و با حداقل یک جلسه 20 دقیقه ای می توان حدود 5 درصد از تعداد سلول های ایمنی تحریک شده علیه بدن را کاهش داد.پس اگر از التهاب مزمن رنج می برید به شما تمرین بر روی الپتیکال را توصیه می کنیم.

الپتیکال و درمان دیابت نوع دوم

نکته جالب توجه در مورد الپتیکال این است که در درمان دیابت دوم موثر است. افرادی که دیابت نوع دوم دارند مقدار انسولین در بدن آنها بیشتر از حد معمول می باشد. از آنجایی که نقش گلوکز تامین انرژی بدن است و مقدار آن توسط هورمون انسولین کنترل می شود، فرد دیابتی با تمرین کردن بر روی این دستگاه انرژی مورد نیاز خود را از گلوکز خون تامین می کند و سطح قند خون فرد را کاهش می دهد.

آیا الپیتکال فقط برای کسانی است که به طور حرفه ای ورزش می کنند؟

  خیر،  کار کردن با الپتیکال بسیار آسان است، پس این دستگاه برای افراد مبتدی بسیار کاربردی و جذاب است و اصلا نیاز به مهارت و توانایی خاصی ندارد پس اگر مبتدی هستید، اصلا نگران نباشید و با خیال راحت به سراغ الپتیکال بروید و از مزایای فوق العاده آن بهره مند شوید.   الپتیکال را میتوان بر اساس نوع تمرین و شرایط بدنی فرد تنظیم کرد. فرد می تواند شیب دستگاه،  سرعت و حتی طول گام ها را بسته به شرایط خود تنظیم کند برای مثال افراد مبتدی بهتر است در شیب کم و سرعت پایین تمرین کنند و افراد حرفه ای دستگاه را بر روی شیب تند، سرعت بالا و طول گام بلند قرار دهند و به تمرین خود بپردازند.

الپتیکال

   الپتیکال دستگاه شبیه ساز برای دویدن و راه رفتن می باشد، با این تفاوت که فشار کمتری بر مفاصل زانو و لگن وارد می کند. بنابراین دستگاه الپتیکال برای افراد میانسال که مشکل آرتروز یا درد کمر دارند بسیار مناسب است.

مزیت الپتیکال نسبت به تردمیل

مزیتی که دستگاه الپتیکال از سایر دستگاه های بدنسازی دارد این است که علاوه بر باشگاه های بدنسازی میتوان در خانه از آن استفاده کرد. توصیه ما به شما این است قبل از خرید و تهیه الپتیکال خانگی حتما با مشاورین طب آسیا مشورت کنید تا انتخابی درست داشته باشید.

برتری الپتیکال نسبت به تردمیل این است که به سرویس دهی و تعمیر کمتری نیاز دارد، علت آن این است که الپتیکال دستگاهی کم ضربه است و به دلیل قطعات متحرک کمتر، امکان سوختگی تسمه ها، موتورها، غلطک ها و یاتاقان ها کم تر میباشد. پس برای باشگاه و استفاده خانگی، دستگاهی مقرون به صرفه و کم هزینه است. البته تردمیل پاندا و تردمیل لیدر اسپرت یکی از بهترین تردمیل های موجود در بازار است که حداقل خرابی را دارد.

کلام آخر

حال که با فواید و مزیت های باورنکردنی دستگاه الپتیکال آشنا شدید، وقت آن رسیده تا الپتیکال را جزو تمرینات روزانه خود قرار دهید. اگر قصد خرید دستگاه الپتیکال را دارید، به شما معتبرترین فروشگاه ورزشی شرق کشور را معرفی میکنیم. طب آسیا با شرایط خرید به صورت اقساطی، خرید را برای مشتریان آسان و لذت بخش کرده است. این شانس برای شما به وجود آمده تا به سایت طب آسیا بروید و سفارشاتتان را ثبت کنید و از تخفیفات ویژه طب آسیا بهره مند شوید. درصورت هرگونه سوال درباره الپتیکال و شرایط خرید با مشاورین ما در طب آسیا تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید