مقالات

چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست

چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست

چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست

چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست

یکی از گزینه های پیش رو برای دور زدن ترافیک در شهرهای پرترافیک، استفاده از وسیله ای مثل دوچرخه است.

این وسیله در عین حال که در مقایسه با وسایل دیگر، باعث سلامت بدن می شود، جان فرد را تهدید نمی کند، به محیط زیست کمک کرده، مصرف سوختی نداشته و استهلاک پایین دارد.

زمانی خرید این وسیله ارزشمند می تواند رضایت آمیز بوده و موفقیت شما را به همراه داشته باشد که در ارتباط با شاخصه های این کالا، اطلاعات کافی را داشته باشید. در ادامه مطلب سعی داریم، تمام معیارها و نکاتی که می بایست در خرید دوچرخه کوهستان درنظر بگیرید را معرفی کنیم.

اگر به دنبال دوچرخه ای هستید که هم بتوانید با آن طبیعت گردی کنید و هم در پارک های جنگلی رکاب بزنید، خرید دوچرخه های کوهستان می تواند برای شما ایده آل باشد.
دوچرخه های کوهستان، یکی از انواع دوچرخه می باشند که همانطور که از اسم شان نیز پیداست، برای جاده های با شیب زیاد و یا صعب العبور طراحی و ساخته شده اند.

دوچرخه های کوهستان ازجمله دوچرخه فوجی و یا دوچرخه کمپ همانند دوچرخه های جاده ای، سریع نیستند ولی از استحکام بیشتری برخوردارند. این نوع دوچرخه ها، برای آنکه بتوانند در مقابل صدمه ها و آسیب هایی که ممکن است به بدنه دوچرخه و دوچرخه سوار وارد شود، محکم باشند، می بایست از فریم و استاندارد محکم تری برخوردار باشند.

دوچرخه ای که دارای بدنه غیراستاندارد باشد، ممکن است احتمال افتادگی شانه، دیسک کمر، فشار در ستون فقرات و زانو را کم کند.

از آنجا که این نوع دوچرخه ها، اغلب برای دوچرخه سواری در مناطق ناهموار و لغزنده طراحی شده اند، از این رو، تایرهای آن ها در مقایسه با تایرهای دیگر، پهن تر بوده و دارایی آج هستند که از طریق اصطکاک بیشتر با زمین، احتمال لیز خوردن و آسیب به دوچرخه سوار را کاهش می دهند.

یکی از مهم ترین لوازم بکار رفته در این نوع دوچرخه ها، دو شاخ می باشد. بهتر است دوشاخ دوچرخه از فلز مستحکم باشد تا بتواند از آسیب دیدن تایرها و لوازم متصل به آن پیشگیری لازم را به عمل آورد.

ترمزهای نیرومند این نوع دوچرخه ها، دارای دیسک هایی شبیه دیسک های موتورسیکلت می باشند که این ترمزها دارای قطعات باکیفیت تر، مقاوم تر و گران قیمت تر می باشند که باعث تعلیق در دو سر دوچرخه شده و کنترل دوچرخه در سطوح ناهموار را راحت تر می کند.

 

چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست

این نوع دوچرخه ها، برای افرادی که دارای ناراحتی کمر می باشند، بسیار مناسب می باشند، چراکه دارای دسته هایی صاف بوده و نیازی به خم شدن دوچرخه سوار هنگام دوچرخه سواری نمی باشد.

دوچرخه های شهری برای استفاده در شهر طراحی نشده اند و به خوبی بر روی آسفالت راه نمی روند. ولی بعد از دوچرخه های شهری و هیبریدی، برای دوچرخه سواری شهری در جایگاه سوم قرار می گیرند. اندازه دوچرخه کوهستان شما باید به گونه ای باشد که وقتی کنار آن می ایستید، تا زیر فاق شلوار شما باشد.

همچنین وقتی روی زین می نشینید، بتوانید به راحتی پای تان را به زمین برسانید و بدون آن که تعادل تان به هم بخورد، آزادی تحرک داشته باشید.

دوچرخه های کوهستان دارای دو نوع هاردتریل (Hardtrail) و تعلیق کامل (Full Suspension) می باشند که هر کدام دارای مزایای خاص خود می باشند. مهم ترین تفاوت دوچرخه های هاردتریل و تعلیق کامل در کمک فنر و ضربه گیر بودن آن ها در هنگام عبور از موانع است.

اگر بخواهیم این دو نوع دوچرخه را از نظر قیمت مقایسه کنیم، می بایست بگوییم که قیمت دوچرخه های تعلیق کامل به دلیل برخورداری از امکانات بیشتر، در مقایسه با دوچرخه های هاردتریل، بالاتر است. دوچرخه های هاردتریل برای مسیرهای صاف مناسب بوده و از این رو سرعت بیشتری دارند، در مقابل، دوچرخه های تعلیق کامل، به دلیل برخورداری از سیستم تعلیق ترکیبی در جلو و عقب، برای مسیرهای پرپیچ و خم کوهستانی بسیار مناسب می باشند.

ازنظر هزینه نگهداری، دوچرخه های هاردتریل به دلیل ساده تر بودن، دارای تعمیرات ارزان قیمت تری می باشند.

چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست

به طور کلی از مهم ترین مزایای این نوع دوچرخه ها می توانیم به سواری نرم و راحت تر، خشن، پرقدرت و مقاوم بودن، انعطاف پذیری خوب، ترمز مطمئن و تعادل بیشتر در مکان های ناهموار اشاره کنیم. در مقابل، سنگین و وزن زیاد، احتیاج به تعمیرات بیشتر، حرکت کند با فرمان پذیری پایین تر مخصوصاً در جاده های آسفالته، سرعت کمتر و مناسب نبودن برای مسافت های طولانی از مهم ترین معایب دوچرخه های کوهستان محسوب می شود.

با عضویت در اینستاگرام طب آسیا از جدیدترین اخبار و رویدادهای فروشگاه مطلع شده و ازتخفیفات و جشنواره ها بهره مند شوید.

 

چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست چه دوچرخه ای برای سفر و کوهستان مناسب هست

دیدگاهتان را بنویسید