مقالات, ورزش و تناسب اندام

تاریخچه و معرفی ورزش تی آر ایکس TRX

تاریخچه و معرفی ورزش تی ار ایکس

حتما شما هم از تاثیر فوق العاده ورزش trx تی ار ایکس روی عضلات و ماهیچه های بدن شنیده اید. این ورزش جز پرطرفدارترین رشته های ورزشی است که برای سلامتی و تناسب اندام بسیار مفید است. آیا تا به حال ورزش تی آر ایکس را انجام داده اید؟ درمورد تاثیرگذاری این ورزش بر روی سلامتی بدن آگاهی لازم را دارید؟ آیا ورزش TRX را به صورت اصولی انجام میدهید؟ به چه نکاتی باید در هنگام تمرینات ورزش TRX  توجه کرد ؟ در این مقاله کارشناسان ما در طب آسیا به صفر تا صد  ورزش TRX میپردازند. پس با ما همراه باشید.

ورزش TRX چیست؟

تی آر ایکس ورزشی است برای تقویت آمادگی جسمانی و تناسب اندام. این ورزش می تواند تحرک و پایداری را در بدن شما بهبود بخشد، نتایج متابولیکی و قدرت عملکردی بدن را افزایش دهد و عضلات چربی دار را لاغر کند. در ادامه با تاریخچه و معرفی ورزش TRX و اشاره ای به فواید و مضرات ممکن آن برای ورزشکار، همراه باشید.

طبق نظر کارشناسان، افرادی که به یوگا و پیلاتس علاقه مند هستند، به ورزش TRX هم علاقه خواهند داشت زیرا برخی از تمرینات آن ها مشترک هستند. اما بطور کلی تمرینات تی آر ایکس برای دوندگان، دوچرخه سواران یا بطور کلی هر کسی که ورزش استقامتی انجام می دهد بسیار مناسب است.

استفاده صحیح از لوازم ورزشی TRX ورزشکار را قادر خواهد ساخت تا برای آموزش تمرینات تعادلی و تقویتی یا آموزش های ایزومتریک از آن استفاده کند که با تمرینات ترکیبی و هوازی به این هدف می رسد. این تمرینات با هدف توسعه همزمان قدرت، تعادل، انعطاف پذیری و پایداری نیز انجام می شود. در ادامه با تاریخچه و معرفی ورزش TRX و اشاره ای به فواید و مضرات ممکن آن برای ورزشکار، همراه باشید.

تاریخچه ورزش TRX

رندی هتریک افسر نیرو دریایی آمریکا، برای حفظ آمادگی جسمانی سربازان خود در سال 1990 که هیچ گونه تجهیزات ورزشی در اختیار نداشتند، ورزش تی آر ایکس را با تسمه ها و طناب هایی که در اختیار داشتند طراحی کرد که هنوز هم از این ورزش برای آماده سازی افراد در نیروهای نظامی و حتی آتش نشانی استفاده می شود.

در سفرهای دریایی و با وجود فضای محدود هتریک در نظر داشت که تمام سربازانش در آمادگی جسمانی کامل باشند، و به همین دلیل ورزش تی آر ایکس که مخفف Total Body Resistance Exercise به معنای تمرینات تعلیقی کامل بدن می باشد را در دستور کار آموزشی نیروهای خود قرار داد.

هتریک پس از 14 سال خدمت در یگان ویژه نیروی دریایی آمریکا ترک خدمت کرد و در دانشگاه استنفورد حضور یافت و مدرک MBA کسب کرد. وی با حضور مکرر در باشگاه ها و سالن های ورزشی به این امید بود که توجه ورزشکاران و مربیان را به نمونه اولیه تجهیزات و روش ورزشی خود جلب کند و تی آر ایکس را به آن ها معرفی کند. سر انجام هتریک موفق شد در سال 2001 سیستم ابداعی TRX خود را در باشگاه تناسب اندام کراو ماگا در فرانسیسکو و با هزینه سرمایه گزاری خصوصی 350 هزار دلار تاسیس کند.

کاهش وزن و تناسب اندام با TRX

انجام تمرینات مقاومتی TRX باعث افزایش چشمگیر متابولیسم بدن در فاصله بین تمرین ها می شود. علاوه بر این به پایین آوردن درصد چربی بدن هم کمک زیادی می کند. کارشناسان ورزش توصیه می کنند برای رسیدن به وزن مطلوب و ایده آل ورزش تی آر ایکس را همراه با بالا بردن سطح مقاومت بدن و تسریع در از دست دادن چربی آغاز کرده و همگام با آن یک تمرین ورزشی هوازی همراه با رژیم غذایی مناسب داشته باشید. تمرینات تی آر ایکس در حالت نرمال باید سه روز در هفته و 40 تا 60 دقیقه در هر جلسه انجام شود تا نتیجه مطلوب را برای شما به ارمغان آورد.

برخی دستورالعمل های کلی وجود دارد که برای سوزاندن چربی، استحکام و افزایش قدرت عضلات بدن می توانید از این کش های تمرینی تی ار ایکس استفاده کنید. که این دستورالعمل ها به صورت کلی با ایجاد زاویه و شیب مناسب بدن، عضلات را بیشتر تحت فشار گذاشته و سرعت چربی سوزی و از دست دادن کالری اضافی را افزایش می دهد. اگر در هفته تمرینات خود را به صورت منظم و با حرکات پرقدرت انجام دهید، استقامت قلبی عروقی شما بالا رفته و تمرینات متناوب و صحیح، بدن شما را در حالت کالری سوزی دائمی حتی در روزهایی که تمرین ندارید، قرار می دهد.

یکی از راه های بسیار پربازده در کاهش وزن و تناسب اندام تمرین بر روی تردمیل خانگی یا تردمیل باشگاهی است. اگر از نظر سلامتی از زانودرد رنج میبرید و قصد لاغری دارد به شما تمرین کردن با دستگاه های الپتیکال، اسکی فضایی، ایربایک، دوچرخه ثابت و دوچرخه ثابت مبله پیشنهاد میکنیم زیرا تمرین کردن با این دستگاه ها کمترین فشار ممکن را بر روی مفاصل زانو وارد میکنند. برای مشاهده و اطلاعات بیشتر از تجهیزات ورزشی نام برده میتوانید به سایت طب آسیا مراجعه فرمایید.

فواید ورزش TRX

ورزش TRX با افزایش انعطاف پذیری و استقامت بدن، میزان آسیب دیدگی در تمرینات ورزشی را کاهش می دهد. ورزش تی آر ایکس برای همه افراد از مبتدی تا حرفه ای مناسب و مفید است. با توجه به نوع تمرینات و میزان شیبی که در حین انجام حرکات با طناب ایجاد می شود، هر چه شیب بیشتر باشد با ایجاد فشار بیشتر میزان استقامت بالاتر می رود. با انجام ورزش تی آر ایکس مواد معدنی ستون فقرات تا 13 درصد افزایش یافته که برای جلوگیری از پوکی استخوان بسیار موثر است.

اگر تکنیک های اصولی ورزش تی آر ایکس به طور صحیح اجرا شوند، با تمرکز بر روی وزن بدن عضلات اصلی و جانبی درگیر خواهند شد و با شناخت علم آناتومی بدن و کارکرد مفاصل و تاندون ها، تی آر ایکس به یکی از کارآمدترین ورزش ها در تناسب اندام تبدیل خواهد شد.

مضرات ورزش TRX

در قبال فواید ویژه ای که هر ورزش می تواند داشته باشد مضراتی نیز با توجه به توانایی های افراد در انجام تمرینات آن ورزش ممکن است به وجود آید. تمرینات TRX چون با بندهای مخصوص انجام می شود در صورت نداشتن اطلاعات کافی در مورد کار با آنها و اینکه این طناب ها بدن را درحالت تعلیق قرار می دهند ممکن است باعث ایجاد آسیب دیدگی در افراد شود. کسانی که سابقه ورزش کردن ندارند برای شروع تی آر ایکس از ورزش های سبک تر بهتر است اقدام کنند و سپس با ایجاد آمادگی لازم برای بالا بردن مقاومت بدن این ورزش را انجام دهند.

کسانی که از لحاظ قدرت بدنی بسیار ضعیف هستند و یا سابقه آسیب دیدگی های مفصلی دارند در انجام تمرینات تعلیقی با لوازم TRX باید دقت لازم را کرده و زیر نظر مربی حرفه ای باشند.

 

ورزش استقامتی و تعادلی TRX

کلام آخر

ورزش TRX همزمان قدرت، تعادل، هماهنگی، انعطاف پذیری، ثبات هسته و مفاصل را درگیر می کند و در طول انجام تمرینات بدون محدود کردن شیوه نفس گیری قابل اجرا می باشد. شما می توانید در انجام حرکات ورزش TRX فقط در یک ثانیه، از یک تمرین به تمرین دیگر تغییر ایجاد کنید. این ورزش هر روز رو به توسعه پیش رفته و بخش عظیمی از ورزش تناسب اندام را در بر می گیرد. اوج عملکرد این ورزش برای ورزشکاران حرفه ای مد نظر بوده و تکنیک های پیشرفته آن قدرت بیشتری در زمان کمتری ایجاد می کند. برای تهیه لوازم ورزشی TRX میتوانید به سایت طب آسیا مراجعه کنید و از تخفیفات ویژه ای برخوردار شوید. برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان طب آسیا در ارتباط باشید یا سوالات خود را کامنت کنید. باتشکر از همراهی شما.

 

خرید انواع لوازم ورزشی TRX

دیدگاهتان را بنویسید